Törvénysértőnek minősítette szerdai végzésében a brit parlamenti ülésszak lezárását a polgári peres ügyekben illetékes legfőbb skóciai bíróság. A londoni miniszterelnöki hivatal közölte, hogy fellebbezést nyújt be a brit legfelsőbb bírósághoz a végzés ellen, és ha ez a bírói testület megerősíti a skót bíróság szerdai határozatát, ahhoz a kormány tartani fogja magát. Ez azt jelenti, hogy a legfelsőbb bíróság megerősítő döntése esetén folytatódhatna a parlamenti ülésszak. Egyes képviselői nyilatkozatok szerint ebben az esetben viszont Boris Johnson miniszterelnöknek le kell mondania.
Az Edinburghban ülésező Court of Session háromtagú fellebbviteli fórumának határozata szerint Johnson azzal a céllal kezdeményezte az uralkodónál a londoni alsóház ülésszakának berekesztését, hogy akadályozza a brit parlamentet munkájának végzésében, így a kezdeményezés jogsértő volt. A bírói testület szerint ennek alapján a kormányfő által a parlamenti ülésszak berekesztéséről II. Erzsébet királynőnek adott indoklás, valamint az ülésszak ezt követő lezárása is törvénysértő volt, így a parlamenti ülés lezárásáról hozott döntés érvénytelen.
A londoni alsóház ülésszaka kedd hajnalban ért véget, és az új évad október 14-én, alig két héttel a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) jelenleg érvényes október 31-i határideje előtt kezdődne, amikor II. Erzsébet királynő kihirdeti Johnson kormányának új törvényalkotási programját.
Nem ez az első kereset
A londoni felsőbíróság a múlt pénteken szintén tárgyalt egy keresetet, amely szerint törvénysértő a brit parlament ülésszakának berekesztése. Ez a bírói fórum azonban azt állapította meg, hogy Johnson a hatályos parlamenti törvényeknek megfelelően járt el, amikor kezdeményezte az uralkodónál a parlamenti ülésszak lezárását és új törvényhozási évad elkezdését. A felsőbíróság ugyanakkor lehetővé tette, hogy a kereset benyújtói a végzés ellen fellebbezést nyújtsanak be a brit Legfelsőbb Bírósághoz, és ez meg is történt. A Legfelsőbb Bíróság várhatóan szeptember 17-én, jövő kedden tárgyalja az ügyet.